Magdalena Zawadzka – od 15 lat związana z branżą budowlaną, przez ponad 10 lat pracowała w jednej z największych firm budowlanych w Polsce. Od 2013 roku posiada uprawnienia budowlane do kierowania robotami drogowymi bez ograniczeń. Obecnie prowadzi własną firmę „Dama na Budowie” specjalizującą się w nadzorach inwestycji infrastrukturalnych. Prywatnie mama dwójki dzieci. Wiceprezes pływackiego klubu sportowego, organizatorka konferencji „Nowe Pokolenie Mistrzów”.
Rozmowa z Magdaleną Zawadzką – prelegentką na konferencji Nowa Ja – Moc kobiet w budownictwie
Prowadzi Pani firmę „Dama na budowie”. Czyżby wchodziła Pani w szpilkach i eleganckiej sukni na plac budowy?
Magdalena Zawadzka: Szczerze, to ze dwa razy zdarzyło mi się wchodzić na budowę w szpilkach przy uroczystościach typu otwarcie drogi. Jednak zdecydowanie wolę wygodniejsze obuwie, ponieważ przy budowach infrastrukturalnych można łatwo szpilkę w wykopie zostawić 😉.
Jak dużą moc mają według Pani kobiety w budownictwie?
Magdalena Zawadzka: Bardzo się cieszę, że na przełomie ostatnich 10 lat statystyki pokazują, że coraz więcej kobiet pracuje w budownictwie. Zajmują również wysokie stanowiska menadżerskie, są w zarządach spółek. Kobiety mają możliwość zmiany oblicza polskiego budownictwa.
Połączenie kierowania robotami drogowymi z zarządzaniem klubem pływackim brzmi ciekawie. Jakie kompetencje przydają się w łączeniu tak różnych światów?
Magdalena Zawadzka: Myślę, że zarządzanie i organizacja czasem jest tu kluczowa, aby wpisać wszystko w harmonogram dnia i pogodzić życie zawodowe z prywatnym. W budownictwie mam kilkanaście lat doświadczenia i nadal coś potrafi mnie zaskoczyć, ale kiedy przychodzi sytuacja podbramkowa potrafię zarządzać i podejmować decyzję momentalnie.
Natomiast w klubie pływackim większość rzeczy była dla mnie nowa: procedury, przepisy, zasady finansowania. Szczerze mogę powiedzieć, że trudniej czasami spiąć budżet niewielkiego klubu sportowego niż wielomilionowej inwestycji. Jest też różnica w odbiorcach. Na budowach inwestorzy to osoby dorosłe, w klubie odbiorcą usług są dzieci i młodzież. Tu najważniejsze są kompetencje, takie jak: komunikacja, elastyczność, asertywność, empatia, ale również umiejętność negocjacji.
Czym będzie chciała się Pani podzielić z uczestniczkami konferencji? Jakimi doświadczeniami?
Magdalena Zawadzka: Podczas konferencji będę chciała poruszyć temat work-life balance. Zastanowimy się, jakie kompetencje są potrzebne, aby go osiągnąć i czy ten balans to takie 50/50.
Serdecznie dziękuję za rozmowę. Joanna Zawadzka – agencja Cormedia