tel: + 48 22 401 25 33    e-mail: sprzedaz@cormedia.pl

Aktualności

paź 24

Ogrzewanie podłogowe z Knauf

Planując instalację systemu ogrzewania podłogowego, należy uwzględnić także wylewki i termoizolację podłogi, które mają wpływ na efektywność tego typu ogrzewania.

Układana nad rurami wylewka ma za zadanie przewodzić jak najwięcej energii cieplnej, natomiast znajdująca się pod nimi warstwa izolacji powinna ją efektywnie zatrzymywać i odbijać w stronę pomieszczenia. Grubość oraz współczynnik przewodzenia ciepła termoizolacji dobiera się w zależności od miejsca montażu instalacji i projektowanej charakterystyki energetycznej budynku.

Minimalne wymagania w tym zakresie określa europejska norma PN-EN 1264 „Instalacje wodne grzewcze i chłodzące płaszczyznowe”. Zgodnie z nią termoizolację podłogi na gruncie dobiera się tak, aby wartość oporu całej przegrody wyniosła R=1,25 m2K/W. Najczęściej zaleca się jednak stosowanie jak najgrubszego ocieplenia, minimum 20 cm styropianu układanego w dwóch warstwach. Jako warstwę spodnią najlepiej zastosować odporne na obciążenia mechaniczne płyty podłogowe EPS z domieszką grafitu o współczynniku przewodzenia ciepła 0,031 W/mK, jak np. Knauf Therm Expert Dach/Podłoga EPS 80 λ 31. Zapewniają one bardzo dobrą ochronę już przy niewielkich grubościach, dlatego dobrze sprawdzą się w sytuacjach, gdy nie ma możliwości podwyższenia poziomu podłogi.

Natomiast zewnętrzną warstwę montażową można łatwo stworzyć przy użyciu płyt Knauf Therm Expert Floor Heating o grubości 20 lub 30 mm. Ich specjalna struktura umożliwia mocowanie rur na zatrzask bez dodatkowych akcesoriów. Materiał o gęstości 28 kg/m3 cechuje się ponadto optymalną wytrzymałością na naprężenia ściskające na poziomie CS (10) = 200 kPa oraz na zginanie BS na poziomie 250 kPa. Dzięki bardzo dobremu współczynnikowi przewodzenia ciepła 0,033 W/mK płyty dodatkowo ograniczają straty ciepła w kierunku dolnym. Norma PN-EN 1264 zawiera także wymagania dotyczące izolacyjności termicznej stropów międzykondygnacyjnych. Nie powodują one co prawda strat ciepła do otoczenia zewnętrznego, jednak powinny zatrzymywać je w ogrzewanym pomieszczeniu. Minimalna wartość oporu cieplnego takich przegród wynosi zaledwie 0,75 m2K/W, więc wystarczającym rozwiązaniem będzie pojedyncza warstwa termoizolacji ułożona z płyt Knauf Therm Expert Floor Heating.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.knauf-industries.pl

 

Zobacz także

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *