tel: + 48 22 401 25 33    e-mail: sprzedaz@cormedia.pl

Aktualności

gru 16

Jak skutecznie zaplanować działania content marketingowe w branży ogrodniczej?

Rola content marketingu w dzisiejszych działaniach w sieci internetowej jest nieoceniona. Teraz kiedy zostaliśmy uziemieni w naszych domach/mieszkaniach korzystamy z Internetu na potęgę.

Nie tylko sprzedaż

Ten ogromny wzrost intensywności korzystania z Internetu przekłada się z kolei na powstawanie coraz większej liczby wysokiej jakości platform zakupowych. Jednak poza zakupami potrzebne są także bazy wiedzy – wiedzy o produkcie, o firmie, o podejmowanych działaniach skierowanych bezpośrednio do internauty. Firmy z każdej branży muszą liczyć się z tym, że obecnie nie wystarczy jedynie w prosty sposób poinformować o nowym produkcie, wrzucić zdjęcie i rozpocząć działania promocyjne. Użytkownik oczekuje więcej. Oczekuje wiedzy na temat produktu w szerszym kontekście. Dlatego też ważne jest, aby zaplanować działania pozwalające zaistnieć na każdej płaszczyźnie, dotrzeć to zróżnicowanej grupy odbiorców i robić to w sposób ciągły.

Specyfika branży ogrodniczej

Szczególnie istotne jest to w branży ogrodniczej. A dlaczego? Branżę tę cechują dwa najważniejsze aspekty – sezonowość i szerokie spectrum grupy odbiorców.
Mimo, że ogrodnictwo szczyt swojej popularności przeżywa w miesiącach wiosenno-letnich, to firmy nie powinny zapominać o swoich konsumentach przez cały rok. Jak to zrobić? Otóż najlepszym wyjściem jest stworzenie kompleksowej strategii, wykorzystującej wszystkie niezbędne narzędzia, dzięki którym możemy komunikować się z naszą grupą docelową. Nieocenione przy tym są narzędzia z grupy content marketingu. Dobre merytoryczne artykuły, niebanalne zdjęcia, animacje, video – to pozwoli utrzymać kontakt z odbiorcami bez względu na porę roku.

Jakość contentu

Content nie może być byle jaki. W dzisiejszych czasach konsument musi dostać materiały dedykowane, a nie ogólne. Firma z branży ogrodniczej musi jasno określić do kogo chce trafić – do rolnika, do ogrodnika czy do hobbysty. Każdą z tych grup cechuje inna specyfika dotarcia. Nie bez znaczenia będzie tu platforma, na której treści będą udostępniane.
Określając wiek i płeć naszej grupy docelowej, należy uwzględnić czy serwowane treści będą na desktopie czy na mobile’u. Biorąc to pod uwagę, np. przy contencie video, bardzo ważne będzie określenie długości trwania filmu. Z kolei jeśli chodzi o artykuły, to czasy przysłowiowego „lania wody” już dawno odeszły w zapomnienie. Konsument doskonale wie czego szuka i chce to dostać szybko – dlatego też jasny, klarowny przekaz, odpowiedź na pytanie, bądź niezbędna w danym momencie wiedza na określony temat to podstawa dobrej jakości contentu pisanego. I jeszcze jedno – konsument chce tę wiedzę dostać od specjalisty.

Podsumowując…

Działania marketingowe w branży ogrodniczej powinny opierać się na wszechstronnym multicontencie. Podawany w sposób ciekawy, różnorodny, dopasowany do odbiorcy pod kątem wieku, zajmowanego w branży miejsca. Biorąc pod uwagę wspomnianą sezonowość – content powinien być podawany z odpowiednim do pory roku zaangażowaniem.
Takie działania prowadzi z nami firma Barenbrug – światowy leader w produkcji nasion traw. Dzięki kompleksowej strategii z użyciem narzędzi contentowych jest ona w stałym kontakcie z odbiorcami swoich produktów, nie tylko informując ich o nowościach, ale także udzielając praktycznych porad i edukując w zakresie wiedzy z branży ogrodniczej.

Autor: Kacper Korfanty – account manager w Cormedia

Zobacz także

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *