Od 2021 roku mają powstawać budynki, których zapotrzebowanie na energię będzie o około 25% mniejsze niż dziś. Z myślą o takim budownictwie firma Schüco oferuje serię okien LivIng Alu Inside z certyfikatem Domów Pasywnych w Darmstadt.
Już wkrótce, bo od 2021 roku będzie obowiązek budowania domów wysoko energooszczędnych. Ich łączne roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną EP do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody nie będzie mogło przekraczać wartości 70 kWh/(m2rok), przez co bardziej zbliżą się do standardu budynków pasywnych.
Dla porównania obecny standard energooszczędny odpowiada współczynnikowi EP na poziomie 95 kWh/(m2rok). Jednym z podstawowych elementów niezbędnych do projektowania takich budynków jest maksymalne ograniczenie strat energii grzewczej przez okna, ściany i wentylację. Schüco oferuje okna z PVC LivIng Alu Inside z aluminiowymi wzmocnieniami, które teraz jest dostępne także w wersji z certyfikatem Domów Pasywnych w Darmstadt.
Okna od 2021 roku
Zgodnie z warunkami technicznymi na rok 2021 okna stosowane w budynkach ogrzewanych muszą być przede wszystkim bardzo dobrze termoizolowane. Maksymalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła Uw dla okna ma być równy lub niższy od 0,9 W/m2K. Okna LivIng Alu Inside spełniają ten warunek z nawiązką. O takim rezultacie zadecydowało zastosowanie bazowej konstrukcji profilu o zwiększonej głębokości zabudowy do 82 mm, z siedmioma równolegle ułożonymi komorami powietrznymi i przemyślanym systemem zgrzewalnych uszczelnień z EPDM. Innowacyjnym zabiegiem jest eliminacja stalowych kształtowników, które w tradycyjnych oknach stanowią źródło mniejszej izolacyjności cieplnej. Zamiast stali w oknach Schüco LivIng Alu Inside zastosowano płaskie, aluminiowe wzmocnienia, które w procesie produkcji są trwale łączone z profilem z tworzywa sztucznego. W ten sposób udało się stworzyć efektywną barierę dla ucieczki energii. Aluminiowe powierzchnie dodatkowo odbijają promieniowanie podczerwone, redukując straty ciepła do minimum i zapewniając doskonałą termoizolacyjność dla samej ramy na poziomie Uf=0,87 W/m2K. Po wsunięciu opcjonalnych izolatorów w komory powietrzne profilu parametr ten wynosi zaledwie 0,79 W/m2K, a współczynnik przenikania ciepła dla całego okna spełnia kryteria domów pasywnych Uw=0,8 W/m2K.
Okna białe lub szare
Oprócz doskonałych właściwości cieplnych w standardzie energooszczędnym i pasywnym seria okien LivIng Alu Inside oferuje bogate możliwości dopasowania do indywidualnej architektury budynku, podobnie jak cała rodzina LivIng. W zależności od kolorystyki elewacji można wybrać wersję profili okiennych białą lub barwioną w masie na kolor ciemnoszary.
System daje bogate możliwości wykończenia powierzchni okien:
- okleiny w kolorach drewnopodobnych
- folia metalizowana AutomotiveFinish
- ekskluzywne aluminiowe zewnętrzne nakładki TopAlu, które mogą być anodowane lub lakierowane na dowolny kolor
Dodatkową zaletą jest możliwość wykonywania stolarki o większych rozmiarach niż standardowo, dzięki technologii wklejania szyby, która dodatkowo usztywnia skrzydło. Technologia LivIng Alu Inside pozwala również na wykonywanie okien w optymalnej klasie antywłamaniowej RC2, które zapewniają mieszkańcom domu poczucie pełnego bezpieczeństwa. Możliwości projektowe poszerza wybór designerskich klamek w wersji standardowej lub zamykanej na klucz.
Więcej o produktach firmy Schüco na: www.schueco.pl